Kdy je vhodné nasazení

Elektronické reverzní aukce jsou vhodné pro firmu, která:

  • chce uspořit a zefektivnit nákupní proces
  • nakupuje zboží a služby v objemu min. statisíců Kč za rok
  • nakupuje zboží a služby, které jsou schopni dodat min. 2 dodavatelé
  • nebojí se zapojit do výběrového řízení moderní nástroj

Úspora a zefektivnění nákupního procesu

Elektronické reverzní aukce jsou především nástroj pro snižování ceny. Čím větší bude nakupovaný objem zboží a služeb, tím větší budou i úspory při nasazení elektronické reverzní aukce. Zároveň s cenou se snižují náklady na přípravu výběrového řízení a také čas přípravy. V systému není prostor pro korupci nebo upřednostňování jednoho dodavatele, vše je naprosto transparentní.

Nákup zboží a služeb v objemu min. statisíců Kč za rok

Objem zboží a služeb nakupovaných přes reverzní aukční systém musí být dostatečně vysoký, aby byl pro dodavatele patřičně zajímavý. Doporučit minimální finanční objem pro realizaci aukce není jednoduché, mimo jiné záleží i typu komodity, o kterou se jedná. U malých dodavatelů může být zajímavý objem již v řádu desetitisíců Kč, pro dodavatele elektrické energie je zajímavý odběr v řádu milionů Kč.

Doporučujeme uvažovat o reverzních aukcích v případě, že přes ně hodláte nakupovat zboží nebo služby v objemu minimálně statisíců Kč za rok.

Zboží a služby, které jsou schopni dodat min. 2 dodavatelé

Pro efektivní využívání reverzních aukcí je nutné, aby u zboží nebo služby, kterou chceme přes aukce nakupovat, byla na trhu konkurence. Nasazení aukcí není možné v případě, že celou produkci trhu zajišťuje jen jedna firma. Na trhu musí být alespoň dvě firmy schopné dodat požadovaný produkt, aby se o zakázku mohly "utkat", soutěžit o ni.

Zapojení moderního nástroje do výběrového řízení

Nasazením elektronických reverzních aukcí do oblasti nákupu dostává firma do rukou velmi moderní a efektivní nástroj. Je tedy vhodné, aby ve firmě nepanoval odpor k používání elektronických nástrojů tohoto typu. Reverzní aukční systémy nedokáží nahradit kvalifikovanou funkci nákupčího, jen mu práci výrazně usnadňují.

Potřebujete další informace?

Rádi Vám odpovíme na Vaše další otázky, stačí nás kontaktovat.

Kontaktní formulář